Borkinálatunk

  • 2012 óta biodinamikus, organikus családi gazdaságunk(10+3ha)
  • Oltványmentes, saját gyökérzetű szőlő
  • Kénmentes 100% 2015 óta, minden bor
  • 100%-ban fajborokat készítünk, nincs házasítás vagy cuvée
  • Nem használunk prést a lé nyeréséhez (szín lé)
  • Minden tekintetben fenntartható gazdálkodás

Balog Árpád

szőlész, borász

Kép az apátságról

A természetes szőlőtermesztés szenvedélye Csongrád-Bokroson

Üdvözöljük Csongrád-Bokroson, ahol a természetes szőlőművelés művészetét keltettük életre, Bokros puszta hatalmas biodiverzitásával, gazdag hal és vízi élőlényekkel benépesített Tisza folyó ölelésében elterülő szőlőföldeken. Ez egy ökológiai sziget a technológia világában.

A területen folytatott szőlőtermesztésről az első megbízható adat a Garamszentbenedeki Apátság alapítólevelében (1075) szerepel, ahol említik a helyi szőlőket. Ezt követően, folyamatos feljegyzések bizonyítják a helyi szőlőtermesztést és borkészítést.

Itt találhatóak az ország legöregebb ligeti szőlőtőkéi, melyeket a Tisza árterében művelnek.

Ezen a mesés múlttal rendelkező területen 2012 óta építjük biodinamikus, organikus gazdaságunk.10 hektárnyi szőlőterületen és 3 hektár vegyes gyümölcsösön dolgozunk.

Háziállataink fontos részét képezik családunk fentartható gazdálkodásának, Tyúk, kakas, pulyka, lúd és a mellettünk élő racka juh, szürkemarha és ló is része a táj egységének.

Hiszünk a családi gazdaságunk erejében

A talaj humuszpótlásában, a szőlő biodiverzitásában és a fenntartható gazdálkodásban. Mindez a Nap, Hold és csillagokkal alkotott egységében.

Ez a holisztikus szemléletmód, melynek alapelve, hogy a teljes gazdaság egységes egészet képezzen. Ezt nem csupán a háziállatok és a termesztett növények alkotják. A táj részét képező (rétek, erdőfoltok, legelők, folyók csatornák és tavak és a vadon élő állatok) teljes környezet beletartozik, egészen a csillagokig. Gazdálkodásunkban a növénytermesztési, borkészítési és állattenyésztési munkálatok megtervezése során figyelembe vesszük a kozmikus ritmusokat, mint például a holdállást.

A természetes szőlőtermesztés hagyománya Csongrád-Bokroson

Csongrád-Bokros ragyogó napsütése alatt, a Kadarka, Kövidinka és Arany sárfehér szőlőfajták által egykor uralt vidéken újra élesztettük a természetes szőlőművelés művészetét. Annak ellenére, hogy ezek a szőlőfajták a tömegtermelés miatt szinte eltűntek, úgy döntöttünk, hogy visszatelepítjük őket. 2012 óta folyamatosan fejlesztjük gazdaságunk, a kezdetektől tudatosan fenntartható és természetközeli gazdálkodással. Segít minket az ökológiai gazdagság megőrzésében, hogy sok elhagyott terület között helyezkedik el a szőlő. Nagyon gazdag növény és állatvilág uralja a vidéket.

10 féle szőlővel dolgozunk, Kadarka, Kövidinka, Kékfrankos, Zweigelt, Csóka, Királyleányka, Pinot Noir, Cabernet Franc, Pölöskei muskotály, Olaszrizling.

Saját gyökérzet

40-50 éves ültetvényeinkben minden szőlőnövény a természet rendje szerint saját gyökérzettel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy az összes szőlőoltványoktól mentes. Ennek köszönhetően a szőlő egy valóban természetes, minden részében az adott fajta jellemzőit hordozza.

Tiszta fajborok és a generációkon átivelő tudás

100%-ban fajborokat készítünk. Nincs házasítás vagy cuvée.

Pincészetünkben a kezdetektől fogva a bor szeretete volt a fő motiváció. A szőlőművelés és a bortermelés a természettel és a hagyományos értékek megőrzésével összhangban történik. Nagy jelentőséget tulajdonítunk őseink bölcs meglátásainak, amelyek számunkra többet jelentenek, mint számos technológiai leírás.

Fenntartható termesztés vegyszerhasználat nélkül

Szőlőinket hagyományos módon műveljük, jó kondícióban tartjuk megfelelő humuszpótlással és kihagyjuk a vegyszerek használatát, kizárólag olyan természetes vegyületekre támaszkodva, melyek előfordulnak a természetben és nem épülnek be a növénybe. Szigorú terméskorlátozással (0,5 kg/szőlő – 1,5 kg/szőlő) és a gyomirtó szerek teljes mellőzésével biztosítjuk, hogy szőlőink egészségesek és vegyszerektől mentesek legyenek. A sorok és a szőlőtőkék közötti távolságok gondozása kézzel és gépi úton történik, de a munkában szerepet kapnak az állatok is

A szürettől az érésig – a természettel összhangban lévő folyamat

  • metszés, hajtásválogatás
  • humuszpótlás, jó kondícióban lévő szőlő
  • védekezés gyógynövények segítségével, immunerősítés
  • válogatás, kézi szüret, csak egészséges szőlő

Teréz napja után szüret és a feldolgozás

A szüret akkor kezdődik, amikor a szőlő elérte a teljes érettséget, amely a történelmi szüreti időpontok alapján történik. Szőlőültetvényeink gondos ápolásával törekszünk a kiváló szőlőminőség előállítására. Hisszük, hogy a bor gyakorlatilag önmagát teremti, és a mi legfőbb gondunk, hogy hagyjuk a természetet a maga útján haladni, és biztosítsuk, hogy semmi rosszat nem teszünk. Ahogy a szőlőben, úgy a pincében is legkevesebb a beavatkozás. Törekszünk, hogy a talaj és az éghajlat tulajdonságai a lehető legjobban érvényesülhessenek a szőlőben, ezáltal a borok tükrözzék a terroirt. Az itt végzett munka a természettel való együttműködésről szól, melynek célja, hogy a lehető legjobb minőségű borok kerüljenek palackba.  Visszatérni az alapokhoz előrelépést jelent, így többek között olyan borkészítési eljárásokat is alkalmazunk, mint a hosszú héjon erjesztés levegővel érintkezve. (180 napig is) A már elfeledett borostyán borok, melyek most narancsborként ismertek.

Erjesztés és érlelés, a hagyományokkal összhangban

Fehérborainkat, rozéinkat és sillereinket (siller: rövid ideig héjon áztatott, 0,5-1 nap) nyilt kádban erjesztjük, tölgyfahordóban és tartályban érleljük. A vörösborokat természetes levegővel érintkezve nyitott kádakban erjesztjük szőlőhéjjal (50, 60 vagy 180napig), majd kíméletesen lét nyerünk színeléssel és tölgyfahordóban vagy tartályban érleljük.

Kénmentes borok préselés nélkül

A borkészítés során semmilyen adalékanyagot vagy segédanyagot nem használunk. 2015-ös évjáratok óta minden bor kénmentes. Az össz és a szabad kén is zéró.

Nem használunk prést, csak színelő hengert, ennek lényege, hogy csak annyi lét nyerünk ki a szőlőbogyóból, amit saját maga kiad préselés nélkül (a bor gyümölcsösebb marad és kevesebb bántó tannin lesz)

A bor tárolása hagyományos pinceszobában

A szőlőt Hódmezővásárhelyen dolgozzuk fel, a bort pedig egy 150 éves agyagépületben található jellegzetes pinceszobában

Szegedi történelemi pincénkben, még az árvíz előtti épületben várjuk kóstolni, ismerkedni a borokkal. (Bejelentkezés:+36 30 6480049 info@balogarpad.hu)

Fentartható gazdálkodás

Gazdaságunk nem akar folyamatosan növekedni és a profit folyamatos növelése sem célunk. Családunk megélhetésén túl nem törekszünk az értékek felhalmozására. Szeretnénk olyan élhető környezetben dolgozni, ami az utánunk következő generációnak is hibátlan lehetőségeket kínál. Mindent megteszünk, hogy ne termeljünk ártalmas szemetet, mely a természet terhére van. Gazdaságunk fejlődése csak a saját forrásaink révén valósult meg. Nem hiszünk a külső támogatások révén mesterségesen létrehozott teremtésben. Próbálunk mindent újra hasznosítani, például az üvegeket visszagyűjtjük és tisztitás után újra töltjük, a szőlőben csak fa oszlopokat és karókat használunk, újrahasznosított papírból készülnek a boroscímkék.

2012

Kadarka 0,5ha telepítése

A megvásárolt gazdaság területe 10 hektár szőlő és 3ha vegyes gyümölcsös (dió, alma, körte, birs, barack) Csongrád-Bokros környékén található.

2013

Első forgalmazott bor

Az ökológiai elvek és gyakorlatok szerint dolgozunk, és törekszünk a fenntartható termelésre. Demeter rendszer elvei alapján gazdálkodásunkat folyamatosan fejlesztjük. Család, terroir, kozmikus egység (Nap, Hold, csillagok)

2014

Az első forgalomba hozott borokkal bemutatjuk a pincészetet, számos hazai rendezvényen részt veszünk.

2015

A természetes borok 100%-ban kénmentesen születnek.

2016

Új arculat természetes egyszerűséggel. A címkék egy dugóhúzóra épülő sorozatot alkotnak.

2018

Részt veszünk nemzetközi rendezvényeken. Első külföldi eladások, megjelenés tengerentúli piacon.

2019

3hektár új telepítés: Csóka 0,5ha, Pinot noir 0,5ha, Cabernet Franc 1ha, Király leányka 1ha

2020-2022

A kihívások évei.

2023

Új címkék megjelenése a magyar mondavilág elemeinek használata, képi történetek formájában. A borászat nevének egyszerűsítése. Új weboldal.

Ha bármilyen kérdése van, töltse ki ezt az űrlapot.

6800 Hódmezővásárhely Zrínyi u. 95. Magyarország